Hanımlar Yaz Geliyor Yazısı | Op. Dr. Esra Bilgen
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Hanımlar Yaz Geliyor Yazısı

“Hanımlar Yaz Geliyor” Yazısı

Her ilkbahar aynı konulardan bahsederiz biz plastik cerrahlar: “yaz gelmeden bakımlarınızı yaptırın, ameliyatlarınızı olun”.

ancak başvuranlardan aldığım geri dönüşler nedeniyle konuya bir kez daha açıklık getirmek isterim. Çünkü yazın ameliyat olursa bunun başarısızlıkla sonuçlanacağını düşünen bir kitle var.

Efendim; yaz gelince ameliyat olunmaz ya da bakım yaptırılmaz diye birşey yok aslında. plastik cerrahi ameliyatlarından sonra genel olarak 1 ay kadar ağır egzersizden, deniz, havuz gibi mikrop barındırabilecek ortamlardan ve güneş ışığından korunma öneririz. çünkü güneş ışınları izleri belirgin hale getirir. ayrıca belli bir dönem ameliyat sahasının pansuman gibi bakımları gerekmektedir. Yaz deyince de akla tatil ve sosyal programlar gelir. Önemli olan bu tatil döneminin sizin hayatınızda ne kadar yer kapladığı. Eğer tatil döneminiz kısa bir dönem ise tatil dönüşünde de yaz mevsimi olmasına rağmen ameliyat olmanıza bir engel yok. şahsi önerim sadece yüz bölgesinde tahriş oluşturabilecek işlemlerin yaz sonuna bırakılması. çünkü yüzümüzü saklayamayız ve güneş koruyucu kullansak bile bazen istenmeyen yan etkiler görülebilir.

sonuç olarak yaz mevsiminde sosyal programlarımızın bitmesinden sonra yapılan ameliyatlarda da başarı oranları herzamanki gibidir.

önemli olan yaz ya da kış farketmez; bu ameliyatların sosyal program ya da sınav gibi önemli tarihlerden hemen önceye sıkıştırılmamasıdır.