Tatil Hazırlıkları Vol:1 | Op. Dr. Esra Bilgen
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Tatil Hazırlıkları Vol:1

Tatil Hazırlıkları Vol:1

Herkese merhaba,

Güneşli bir İstanbul günüde yazıyorum bu yazıyı. Şehir çoktan telaşlı ilk koşturmacasını tamamladı. Çalışanlar ofise, çocuklar okula yerleşti. Ve işte tıpkı benim gibi birçok kişi de yazın habercisi bu günde tatil hayalleri kurmaya başladı.

Tatil deyince akıllara genelde deniz, kumlar, bronz tenler geliyor değil mi? Dalgaların sesiyle uzanıp kitap okumak, kulaklığı takıp en hareketlisinden şarkılar dinleyerek mırıldanmak ya da ne bileyim, çocuklarıyla kumdan kaleler yapmak… Ama hepsinde ortak olan güneş…

Can sıkıcı konular ama 1-7 Nisan arasında “kanser haftası” idi. Son yıllarda sıklığın artması nedeniyle bilinçlendirme yaratmak adına meme kanseri daha ön planda kanser haftası etkinliklerinde. Ancak güneşlenmeye hazırlık yapılan bu günlerde dikkatinizi çekmek istediğim bir konu daha var:

Cilt Kanseri!

Ultaviyole ışınları etkisiyle oluşan cilt kanserinden korunmak için birtakım önlemler gerek. Güneş ışınlarının en yoğun olduğu saatlerde mümkün olduğunca güneşten kaçınmak ve mutlaka ama mutlaka güneş koruyucu kullanmak. En az 30 faktör ama tercihen 50 ya da üstü faktör. Eskiden güneş koruyucu sürünce bembeyaz bir suratla çıkardık sokağa ve sırf bu yüzden birçok kişi ve utanarak söylüyorum ben de dahil; düzenli kullanım alışkanlığı edinmemişti. Ancak pek çok alanda olduğu gibi güneş koruyucu piyasasında da seçenekler çoğaldı ve hatta fondöten gibi pürüzsüz kapatıcı ve renk verici özelliği olanlar bile var. Bir sır: Eğer bu renkli güneş koruyucunuz yoksa ya da bitmişse, evdeki o yoğun beyaz koruyucunuzu fondötenle karıştırıp yüzünüze ve güneşe maruz kalan yerlere sürebilirsiniz. Belirtmeden edemem: Güneş koruyucular, ayrıca ultaviolenin cildi yaşlandırıcı etkisini de yavaşlatır. Bu nedenle de gündelik bakım ritüeline mutlaka eklenmeliler.

Benden söylemesi…